kwiatek

poznaj Remifemin

Menopauza – naturalna faza w życiu każdej kobiety

Czy pamiętasz te szalone lata, gdy byłaś nastolatką, a Twoje ciało zdawało się zmieniać niemal każdego dnia? Obok okresu dojrzewania to okres przekwitania jest tą fazą w życiu kobiety, na którą największy wpływ mają zmiany hormonalne.

Podczas gdy między 12. a 16. rokiem życia następuje gwałtowny wzrost produkcji żeńskich hormonów, to okres przekwitania charakteryzuje się jego stopniowym zmniejszaniem.


Menopauza (klimakterium, okres przekwitania) dzieli się na trzy fazy.

Premenopauza to okres, w którym występują pierwsze zmiany hormonalne. Mniej więcej od 40. roku życia mogą się pojawiać pierwsze dolegliwości charakterystyczne dla tego okresu takie jak: uderzenia gorąca, nerwowość, nastroje depresyjne, zaburzenia snu. Mogą po nich następować zaburzenia regularności krwawienia i z czasem nasilać się dolegliwości typowe dla menopauzy.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety.

Menopauza – to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Następuje ono najczęściej między 45. a 55. rokiem życia, z reguły w wieku 50-51 lat. Menopauza jest ostatecznie „potwierdzona” po upływie roku bez krwawień miesięcznych.

Postmenopauza zaczyna się rok po zatrzymaniu krwawień miesięcznych i trwa ok. dziesięciu lat.

W tym czasie – mniej więcej do 60. roku życia –produkcja hormonów płciowych (głównie estrogenów) coraz bardziej się zmniejsza, aż wreszcie całkowicie ustaje. Przypadkiem szczególnym jest sytuacja, kiedy kobieta zostaje pozbawiona jajników na skutek zabiegów chirurgicznych. W przypadku tej grupy kobiet organizm traci możliwość produkowania w wystarczających ilościach hormonów płciowych, konsekwencją, czego pojawiają się dolegliwości związane z przekwitaniem takie same jak w przypadku naturalnego zmniejszenia się produkcji hormonów.

Zmienna gra hormonów – co wyprowadza kobiety z równowagi?

Hormony są charakterystycznymi dla organizmu substancjami, które odpowiadają za funkcjonowanie licznych procesów biologicznych. W zakresie rozmnażania się decydującą rolę odgrywają hormony płciowe. W przypadku kobiet estrogeny i progesteron stymulują rozwój pęcherzyków jajowych, owulację, jak również wzrost i redukcję błony śluzowej macicy. Oba hormony produkowane są w jajnikach.

Po 40. roku życia stopniowo jajniki zmniejszają produkcję hormonów – najpierw progesteronu, a następnie estrogenów. W konsekwencji tych zmian coraz rzadziej występują cykle owulacyjne, przez co obniża się płodność kobiety. Brak owulacji, nieregularność cykli miesiączkowych, często przedłużające się i obfite krwawienia są pierwszymi objawami okresu przekwitania.

Co powoduje dolegliwości okresu przekwitania?

Spadek ilości hormonów płciowych prowadzi równocześnie do tego, że w przysadce mózgowej wyraźnie zwiększa się wydzielanie innych hormonów, które mają za zadanie stymulować jajniki do produkowania hormonów płciowych na dotychczasowym poziomie. Wynikająca z tego hormonalna nierównowaga – z jednej strony mniej hormonów płciowych, z drugiej strony większa ilość stymulujących hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową (FSH i LH) – powoduje typowe dla okresu przekwitania dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu i zmienność nastrojów.

Dopiero z upływem kilku lat organizm zaczyna „akceptować” spadek ilości hormonów płciowych. Sygnałem tego, że zakończył się naturalny proces zmian hormonalnych, jest ustąpienie nieprzyjemnych skutków ubocznych towarzyszących menopauzie.

Większość kobiet cierpi na uderzenia gorąca.

Każda kobieta jest inna. Naturalnym jednak jest to, że nawet tak podstawowe procesy biologiczne, jak menstruacja czy ciąża bywają przeżywane całkiem różnie.

Nie inaczej jest w przypadku przekwitania. Od swoich przyjaciółek wiesz być może, że niektóre z nich praktycznie nie mają problemów związanych z okresem przekwitania. Z kolei inne świetnie orientują się w późnonocnym programie telewizyjnym, ponieważ regularnie budzą się w środku nocy i nie mogą ponownie zasnąć.

Jednak bodaj najczęstszym symptomem przekwitania są uderzenia gorąca i zlewne poty, szczególnie nocne. U każdej kobiety występują one z różną częstotliwością i natężeniem. Niekiedy towarzyszy im kołatanie serca, nadmierne pocenie się lub mdłości. Wspólne jest to, że owe ataki gorąca pojawiają się nagle i to często w najmniej odpowiednich momentach np.: przy przymierzaniu nowej sukienki, w czasie ważnej rozmowy z szefem lub podczas spotkań w gronie znajomych. Choć są to objawy naturalne, nie zawsze pozwalają kobiecie normalnie funkcjonować. Warto jakoś tym dolegliwościom zaradzić, gdyż powodują one nie tylko ogólny dyskomfort, ale też źle wpływają na psychikę i koncentrację.

Co zrobić, aby zmniejszyć ilość uderzeń gorąca?

Uderzenia gorąca

Życie intymne

Pielęgnacja cery dojrzałej

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Strona główna | Objawy menopauzy | Uderzenia gorąca | Remifemin | Pytania | Kontakt

Copyright © 2009 Axellus Wszystkie prawa zastrzeżone